2020 NBA Draft prospects tracker: Underclassmen who’ve formally declared to enter the draft

Spread the love



We now have handed an essential level within the draft calendar, as gamers have made their selections on whether or not to remain or take a look at the waters of the NBA Draft. The deadline for underclassmen to make themselves obtainable for the 2020 NBA Draft handed at 11:59 p.m. ET Sunday. 


Earlier Sunday, new Memphis star Landers Nolley — previously of Virginia Tech — introduced he would take a look at the draft waters,  however then abruptly modified his thoughts. And Saturday, Texas Tech guard Jahmi’us Ramsey put his identify within the draft pool. However even with the duo’s last-minute entries, the checklist of underclassmen on this 12 months’s draft seems to be solely a fraction of the 175 who declared final 12 months.


As a consequence of uncertainty surrounding the method, we’re seeing an uptick in gamers staying put versus testing the method to get suggestions — partly as a result of the chance to take action is considerably lowered amid the pandemic. Not solely can gamers not exercise for groups in particular person or interview in particular person proper now, however groups cannot request video exercises from prospects and are restricted to simply two hours of interviews per participant per week, per the NBA. It leaves a gap in a usually sturdy draft course of that’s pushing many gamers again to high school.


Because the deadline nears, keep updated with all of the draft commitments as they roll in all through the ultimate hours main as much as the deadline. We’ll monitor every with our constantly updating tracker under together with every participant’s up to date projections. Keep in mind, these are all topic to vary as a result of new NCAA laws that permits gamers to check the draft course of and both keep within the draft or return to varsity dependent upon suggestions they obtain. The deadline for underclassmen to withdraw their identify from the draft is June 15 at 5 p.m. ET.


Early entrants





































































































































































Participant College Peak Class

Treasured Achiuwa

Memphis

6-9

Freshman

Milan Acquaah

California Baptist

6-3

Junior

Jordyn Adams

Austin Peay

6-3

Freshman

Abdul Ado

Mississippi State

6-11

Junior

Ty-Shon Alexander

Creighton

6-4

Junior

Timmy Allen

Utah

6-6

Sophomore

Derrick Alston Jr.

Boise State

6-9

Junior

Cole Anthony

North Carolina

6-3

Freshman

Joel Ayayi

Gonzaga

6-5

Sophomore

Brendan Bailey

Marquette

6-8

Sophomore

Saddiq Bey

Villanova

6-8

Sophomore

Tyler Bey

Colorado

6-7

Junior

Jermaine Bishop

Norfolk State

6-1

Junior

Jomaru Brown

Jap Kentucky

6-2

Sophomore

Marcus Burk

IUPUI

6-3

Junior

Dachon Burke Jr.

Nebraska

6-4

Junior

Jordan Burns

Colgate

6-0

Junior

Jared Butler

Baylor

6-3

Sophomore

Manny Camper

Siena

6-7

Junior

Vernon Carey Jr.

Duke

6-10

Freshman

Marcus Carr

Minnesota

6-2

Sophomore

Tamenang Choh

Brown

6-5

Junior

Kofi Cockburn

Illinois

7-0

Freshman

David Collins

South Florida

6-3

Junior

Zach Cooks

NJIT

5-9

Junior

Jalen Crutcher

Dayton

6-1

Junior

Ryan Daly

St. Joseph’s

6-5

Junior

Nate Darling

Delaware

6-5

Junior

Darius Days

LSU

6-6

Sophomore

Dexter Dennis

Wichita State

6-5

Sophomore

Lamine Diane

CSUN

6-7

Sophomore

Ayo Dosunmu

Illinois

6-5

Sophomore

Devon Dotson

Kansas

6-2

Sophomore

Nojel Jap

Purdue

6-7

Junior

Anthony Edwards

Georgia

6-5

Freshman

CJ Elleby

Washington State

6-6

Sophomore

Mason Faulkner

Western Carolina

6-1

Junior

LJ Figueroa

St. John’s

6-6

Junior

Malik Fitts

St. Mary’s

6-8

Junior

Malachi Flynn

San Diego State

6-1

Junior

Blake Francis

Richmond

6-0

Junior

Hasahn French

St. Louis

6-7

Junior

DJ Funderburk

NC State

6-10

Junior

Each Gach

Utah

6-6

Sophomore

Alonzo Gaffney

Ohio State

6-9

Freshman

Luka Garza

Iowa

6-11

Junior

Jacob Gilyard

Richmond

5-9

Junior

Grant Golden

Richmond

6-10

Junior

Jordan Goodwin

St. Louis

6-3

Junior

Tony Goodwin II

Redemption Academy (MA)

6-6

Put up-Graduate

Jayvon Graves

Buffalo

6-3

Junior

AJ Inexperienced

Northern Iowa

6-4

Sophomore

Darin Inexperienced Jr.

UCF

6-4

Freshman

Josh Inexperienced

Arizona

6-6

Freshman

Ashton Hagans

Kentucky

6-3

Sophomore

Tyrese Haliburton

Iowa State

6-5

Sophomore

Josh Corridor

Moravian Prep (NC)

6-8

Put up-Grad

Rayshaun Hammonds

Georgia

6-9

Junior

Jalen Harris

Nevada

6-5

Junior

Niven Hart

Fresno State

6-5

Freshman

Aaron Henry

Michigan State

6-6

Sophomore

Jalen Hill

UCLA

6-10

Sophomore

Nate Hinton

Houston

6-5

Sophomore

Jay Huff

Virginia

7-1

Junior

Elijah Hughes

Syracuse

6-6

Junior

Feron Hunt

SMU

6-8

Sophomore

Probability Hunter

Lengthy Seashore State

6-6

Sophomore

DeJon Jarreau

Houston

6-5

Junior

Damien Jefferson

Creighton

6-5

Junior

Isaiah Joe

Arkansas

6-5

Sophomore

Dakari Johnson

Cape Concern CC (NC)

6-0

Freshman

Jalen Johnson

Louisiana

6-7

Junior

Andre Jones

Nicholls State

6-4

Junior

C.J. Jones

MTSU

6-5

Junior

Herbert Jones

Alabama

6-7

Junior

Mason Jones

Arkansas

6-5

Junior

Tre Jones

Duke

6-3

Sophomore

Corey Kispert

Gonzaga

6-7

Junior

Kameron Langley

NC A&T

6-2

Junior

AJ Lawson

South Carolina

6-6

Sophomore

Saben Lee

Vanderbilt

6-2

Junior

Kira Lewis Jr.

Alabama

6-3

Sophomore

Matt Lewis

James Madison

6-5

Junior

Isaiah Livers

Michigan

6-7

Junior

Denzel Mahoney

Creighton

6-5

Junior

Makur Maker

Pacific Academy (CA)

7-0

Put up-Grad

Sandro Mamukelashvili

Seton Corridor

6-11

Junior

Tre Mann

Florida

6-4

Freshman

Nico Mannion

Arizona

6-3

Freshman

Naji Marshall

Xavier

6-7

Junior

Kenyon Martin Jr.

IMG Academy (FL)

6-7

Put up-Grad

Remy Martin

Arizona State

6-0

Junior

Tyrese Maxey

Kentucky

6-3

Freshman

Mac McClung

Georgetown

6-2

Sophomore

Jaden McDaniels

Washington

6-9

Freshman

Isiaha Mike

SMU

6-8

Junior

Isaiah Miller

UNCG

6-0

Junior

Matt Mitchell

San Diego State

6-6

Junior

EJ Montgomery

Kentucky

6-10

Sophomore

Andrew Nembhard

Florida

6-5

Sophomore

Aaron Nesmith

Vanderbilt

6-6

Sophomore

Zeke Nnaji

Arizona

6-11

Freshman

Obadiah Noel

Massachusetts-Lowell

6-4

Junior

Jordan Nwora

Louisville

6-7

Junior

Onyeka Okongwu

USC

6-9

Freshman

Isaac Okoro

Auburn

6-6

Freshman

Elijah Olaniyi

Stony Brook

6-5

Junior

Daniel Oturu

Minnesota

6-10

Sophomore

Reggie Perry

Mississippi State

6-10

Sophomore

Filip Petrusev

Gonzaga

6-11

Sophomore

John Petty Jr.

Alabama

6-5

Junior

Nate Pierre-Louis

Temple

6-4

Junior

Xavier Pinson

Missouri

6-2

Sophomore

Yves Pons

Tennessee

6-6

Junior

Immanuel Quickley

Kentucky

6-3

Sophomore

Darius Quisenberry

Youngstown State

6-1

Sophomore

Jahmi’us Ramsey

Texas Tech

6-4

Freshman

Paul Reed Jr.

DePaul

6-9

Junior

Nick Richards

Kentucky

6-11

Junior

Colbey Ross

Pepperdine

6-1

Junior

Fatts Russell

Rhode Island

5-10

Junior

Joe Saterfield

Ranger CC (TX)

6-4

Freshman

Jayden Scrubb

John A. Logan Faculty (IL)

6-6

Sophomore

Aamir Simms

Clemson

6-9

Junior

Ja’Vonte Sensible

LSU

6-4

Sophomore

Chris Smith

UCLA

6-9

Junior

Collin Smith

UCF

6-11

Junior

Jalen Smith

Maryland

6-10

Sophomore

Justin Smith

Indiana

6-7

Junior

Mitchell Smith

Missouri

6-10

Junior

Stef Smith

Vermont

6-1

Junior

Ben Stanley

Hampton

6-6

Sophomore

Cassius Stanley

Duke

6-6

Freshman

Isaiah Stewart

Washington

6-9

Freshman

Parker Stewart

UT-Martin

6-5

Sophomore

Terry Taylor

Austin Peay

6-5

Junior

MaCio Teague

Baylor

6-3

Junior

Tyrell Terry

Stanford

6-1

Freshman

Justin Thomas

Morehead State

5-11

Junior

Ethan Thompson

Oregon State

6-5

Junior

Xavier Tillman Sr.

Michigan State

6-8

Junior

Jeremiah Tilmon

Missouri

6-10

Junior

Obi Toppin

Dayton

6-9

Sophomore

Jordan Tucker

Butler

6-7

Junior

Devin Vassell

Florida State

6-6

Sophomore

Alonzo Verge Jr.

Arizona State

6-3

Junior

Chris Vogt

Cincinnati

7-1

Junior

CJ Walker

Ohio State

6-1

Junior

Trendon Watford

LSU

6-9

Freshman

Ibi Watson

Dayton

6-5

Junior

Nick Weatherspoon

Mississippi State

6-2

Junior

Kaleb Wesson

Ohio State

6-9

Junior

Jarrod West

Marshall

5-11

Junior

Romello White

Arizona State

6-8

Junior

Kahlil Whitney

Kentucky

6-6

Freshman

DeAndre Williams

Evansville

6-9

Sophomore

Emmitt Williams

LSU

6-6

Sophomore

Keith Williams

Cincinnati

6-5

Junior

Patrick Williams

Florida State

6-8

Freshman

James Wiseman

Memphis

7-1

Freshman

Robert Woodard II

Mississippi State

6-7

Sophomore

McKinley Wright IV

Colorado

6-0

Junior

Omer Yurtseven

Georgetown

7-0

Junior

Worldwide declarations

Participant Crew (Nation) Peak
Berke Atar MZT Skopje (Macedonia) 6-11
Deni Avdija Maccabi Tel Aviv (Israel) 6-8
Brancou Badio Barcelona (Spain) 6-3
Darko Bajo Cut up (Croatia) 6-10
Philippe Bayehe Roseto (Italy) 6-9
Marek Blazevic Rytas (Lithuania) 6-10
Adrian Bogucki Radom (Poland) 7-1
Leandro Bolmaro Barcelona (Spain) 6-6
Vinicius Da Silva Prat (Spain) 7-0
Henri Drell Pesaro (Italy) 6-9
Imru Duke Zentro Basket (Spain) 6-8
Michele Ebeling Kleb Ferrara (Italy) 6-9
Paul Eboua Pesaro (Italy) 6-8
Osas Ehigiator Fuenlabrada (Spain) 6-10
Joel Ekamba Limoges (France) 6-5
Selim Fofana Neuchatel (Switzerland) 6-3
Miguel Gonzalez Baskonia (Spain) 6-7
Killian Hayes Ratiopharm Ulm (Germany) 6-5
Sehmus Hazer Bandirma (Turkey) 6-3
Rokas Jokubaitis Zalgiris (Lithuania) 6-4
Georgios Kalaitzakis Nevezis (Lithuania) 6-8
Vit Krejci Zaragoza (Spain) 6-8
Arturs Kurucs VEF Riga (Latvia) 6-3
Dut Mabor Roseto (Italy) 7-1
Yam Madar Hapoel Tel Aviv (Israel) 6-2
Theo Maledon ASVEL (France) 6-4
Karim Mane Vanier (Canada) 6-5
Sergi Martinez Barcelona (Spain) 6-8
Nikola Miskovic Mega Bemax (Serbia) 6-10
Aristide Mouaha Roseto (Italy) 6-3
Caio Pacheco Bahia Basket (Argentina) 6-3
Joel Parra Joventut (Spain) 6-8
Aleksej Pokusevski Olympiacos (Greece) 7-0
Sander Raieste Kalev/Cramo (Estonia) 6-9
Nikolaos Rogkavopoulos AEK (Greece) 6-8
Yigitcan Saybir Anadolu Efes (Turkey) 6-7
Njegos Sikiras Fuenlabrada (Spain) 6-9
Marko Simonovic Mega Bemax (Serbia) 6-11
Mouhamed Thiam Nanterre (France) 6-9
Uros Trifunovic Partizan (Serbia) 6-7
Arnas Velicka Prienai (Lithuania) 6-4
Andrii Voinalovych Khimik (Ukraine) 6-10



Leave a Reply

Specify Twitter Consumer Key and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Twitter Login to work

Your email address will not be published. Required fields are marked *